Audio cable designed for consumer and professional audio equipment with balanced conductor quality, shielding, and cable flexibility.
| Connector Type | 3.5mm to Dual RCA |
| Length | 1.5m |
| Conductor | Tinned Copper |
| Shielding | Spiral Shield |
| Jacket | Braided Nylon |
| Outer Diameter | 3.5mm-6.0mm |
| Color | Black |
| Plating | Gold/Nickel Plating |
| Signal Type | Analog Audio / Stereo |
| Bending Life | Over 5,000 Cycles |
| Application | Phones, headphones, mixers, speakers |