Power connector for stable power-delivery applications with dependable retention and current-carrying performance.
| Pitch | 2.0mm |
| Circuits | 8 Circuits |
| Current Rating | 5A |
| Voltage Rating | 125V AC |
| Applicable Wire | AWG18-16 |
| Mounting | Right Angle |
| Lock Type | Positive Lock |
| Contact Material | High-Conductivity Copper Alloy |
| Housing Material | PA66 UL94V-0 |
| Operating Temperature | -25掳C~+105掳C |
| Withstanding Voltage | 1500V AC/Minute |