Reliable harness-to-PCB connector with secure terminal retention for home appliances, lighting, consumer electronics, and industrial devices.
| Pitch | 2.54mm |
| Circuits | 5 Circuits |
| Mounting | Right Angle SMT |
| Applicable Wire | AWG32-28 |
| Lock Type | Positive Lock |
| Current Rating | 3A |
| Voltage Rating | 250V AC |
| Terminal Material | Copper Alloy, Tin Plating |
| Housing Material | PA66 UL94V-0 |
| Operating Temperature | -25掳C~+85掳C |
| Insulation Resistance | 1000M惟 Min |