Power connector for stable power-delivery applications with dependable retention and current-carrying performance.
| Pitch | 4.2mm |
| Circuits | 2 Circuits |
| Current Rating | 10A |
| Voltage Rating | 300V AC |
| Applicable Wire | AWG20-18 |
| Mounting | Cable Mount |
| Lock Type | Positive Lock |
| Contact Material | High-Conductivity Copper Alloy |
| Housing Material | PA66 UL94V-0 |
| Operating Temperature | -25掳C~+105掳C |
| Withstanding Voltage | 1500V AC/Minute |