Built for dependable harness mating and field service with optional standard or IP67-sealed structures.
| Pitch | 2.5mm |
| Circuits | 14 Circuits |
| Circuit Range | 13-16 Circuits |
| Waterproof | Standard |
| Lock Type | Positive Lock |
| Current Rating | 5A |
| Voltage Rating | 250V AC |
| Seal Structure | 鏃? |
| Applicable Wire | AWG26-18 |
| Operating Temperature | -25掳C~+105掳C |
| Terminal Material | Copper Alloy, Tin Plating |